top of page

תזונה לאבנים בכיס המרה

עודכן: 2 ביוני


סובלים מאבנים בכיס מרה? יש גם פתרון טבעי!

כאבי חסימת כיס המרה

הפתרון המהיר ביותר לבעיות בכיס המרה הוא כמובן טיפול בצמחי מרפא והתאמת תזונה מקצועית על פי הרפואה הסינית, אך מומלץ גם לעשות טיפול תזונתי פשוט בבית:


רענון כיס המרה:

כאשר הכבד סטגננטי (תקוע) באופן קבוע, לעיתים, משקעים מתיישבים במרה ויוצרים הצטברויות שדומות לאבנים, חול או בוץ בכיס המרה. מכיוון שכיס המרה משמש כמאגר למיצי המרה, הוא נהיה פחות יעיל כאשר הוא נחסם על ידי משקעים, ובעיות אקוטיות נוצרות כאשר אבנים נתקעות בתעלת המרה המובילה מכיס המרה לתריסריון.

סימפטומים של משקעים בכיס המרה: קלקול קיבה, גזים, כאב חוזר מתחת לצד הימני קידמי של כלוב הצלעות, מתח מאחורי הכתפיים ליד הצוואר, טעם מר בפה וכאב חזה.

רוב החולים הכרוניים זקוקים לניקוי כיס המרה לפני שההחלמה תושלם, זה כולל אנשים שחווים מתח על בסיס קבוע.


ניקוי הדרגתי של כיס המרה:

במהלך תהליך זה יש להמנע ממזונות עשירים בשומן רווי וכולסטרול- בשרים כבדים, מוצרי חלב וביצים. כמו כן יש להמנע מבוטנים. אגוזים וזרעים אחרים יש לאכול במיעוט, אם בכלל.

יש לאכול בעיקר דגנים לא מעובדים, ירקות, פירות וקטניות. דיאטה כזאת מפנה בהדרגה את כיס המרה. אגס, גזר לבן, צנון, אצות ים, לימון, ליים, וכורכום מזרזים סילוק של אבנים בכיס המרה, ואפשר להדגיש אותם לאורך כול תהליך הניקוי.

במשך 21 יום, יש לאכול ביום רק צנון אחד או שניים בין ארוחות, בנוסף, יש לשתות שלוש כוסות של תה דבקה זיפנית, או חמש כוסות של תה קמומיל כול יום.

בנוסף, יש להוסיף חמש כפיות של שמן פשתן טרי, בכבישה קרה, לארוחה אחת ביום, או לחלק את הכמות בחצי לשתי ארוחות ביום. המינון יכול להשתנות בהתאם למשקל (אדם ששוקל 72 קילו צריך חמש כפיות). יש להשתמש בשמן פשתן שש ימים בשבוע במשך חודשיים.

דיאטה זאת והמזונות, ממוססי האבנים וצמחים הספציפים שלה, בדרך כלל מספיקה לסילוק כול המשקעים.

"שטיפת כיס המרה" המתוארת למטה מתאימה כאשר הניקוי ההדרגתי לא נוח. בדיקות המבוצעות על ידי רופא יכולות לאשש את המצאותן של אבנים בכיס המרה. במקרים של אבנים גדולות מאוד אשר לא יכולות להישטף דרך צינורית המרה, השיטה ההדרגתית, המתאורת למעלה, מתאימה יותר.

אבנים חוסמות את כיס המרה


שטיפת כיס המרה:

לרוב אפשר לטהר את כיס המרה מאבנים ומשקעים במהירות בעזרת ריטואל של יום אחד הנקרא בדרך כלל "שטיפת כיס המרה". ישנן וריאציות רבות, אך הפשוטה ביותר ואחת המוצלחות הולכת כך:מהבוקר ולאורך כול היום, יש לאכול רק תפוחים, עדיף אורגנים, כמה שרוצים אבל לפחות ארבע-חמש.

תפוחים ירוקים עדיפים, למרות שכול סוגי התפוחים יעזרו לרכך את האבנים. אפשר גם לשתות מים, תה צמחי, ומיץ תפוחים. לקראת זמן השינה, יש לחמם שני שליש כוס שמן זית כתית לטמפרטורת גוף ולערבב עם שליש כוס מיץ לימון טרי. יש ללגום לאט את כול התערובת, ומייד להיכנס למיטה, לשכב על צד ימין, עם רגל ימין משוכה. בבוקר, כול האבנים אמורות לעבור בצואה. שטיפה זאת צריכה להעשות בליווי של מטפל מנוסה.


שטיפה זאת, ללא ספק, הפכה ניתוחים להוצאת אבני מרה, מיותרים לאלפי מטופלים פוטנציאלים.

יתרון נוסף הוא שבטיהור כיס המרה מתפנים משקעים עודפים גם מהכבד.

וריאצייה עדינה יותר של שטיפת כיס המרה היא: במשך חמישה ימים רצופים יש לשתות, על קיבה ריקה, שתי כפיות שמן זית ושתי כפיות מיץ לימון.
למציאת מטפל/ת מוסמך באזורך, אנא צרו איתנו קשר:


*המידע והתכנים באתר אינם מהווים חוות דעת רפואית או תחליף רפואי להתייעצות עם רופא. כל חומר רפואי המופיע באתר זה הינו אינפורמטיבי בלבד ואין לראות בו בדרך כלשהי יעוץ רפואי ו/או המלצה לטיפול ו/או תחליף לטיפול. השרותים והמידע באתר זה הינם כלליים ולא ניתן להתאימם באופן פרטני לצרכיו של כל אדם ואדם ועל כן ולצורך קבלת טיפול רפואי ו/או יעוץ אישי יש לפנות לרופא.

Yorumlar


bottom of page