top of page

דיכאון- הטיפול הטבעי

עודכן: 22 בנוב׳ 2023

דיכאון וחרדה הן שתי התלונות הנפוצות מבין מחלות מצב הרוח בעולם, נכון להיום. כ-20% מהאנשים בעולם המערבי יסבלו מדיכאון בשלב כזה או אחר בחייהם, ובמקביל לעלייה זו ישנה בשנים האחרונות גם עליה מתמדת בכמות המרשמים הניתנים לדיכאון וחרדה.

הרפואה המערבית מטפלת בדיכאון עם שיטות שונות של פסיכותרפיה או תרופות נוגדות דיכאון, ללא קשר לתסמינים הפרטניים המוצגים על ידי המטופל/ת.

דיכאון טיפול טבעי

חשוב לזכור שתרופות פסיכיאטריות לדיכאון נותנות תשובה כימית בלבד לבעיה, וברוב המקרים הבעיות ישובו לאחר סיום הטיפול התרופתי. בנוסף, ידוע שתרופות נוגדות דיכאון גוררות תופעות לוואי רבות כגון בעיות שינה, בעיות במערכת העיכול, שינויים במשקל, אובדן החשק המיני ועוד.


הרפואה הסינית, לעומת זאת, מאבחנת את האדם השלם ולא רק את ה"מחלה" דיכאון, בכך היא נותנת מענה למגוון של תסמינים המלווים את הדיכאון, ללא תופעות לוואי.


דיכאון טיפול טבעי בעזרת דיקור סיני


טיפול טבעי בדיקור משפיע באופן עמוק על תסמיני הדיכאון, כמו גם תסמינים רגשיים אחרים, ומוביל לשינוי משמעותי בחיים. במקרים רבים הוא אף פותר את הבעיה. המטפל בדיקור משתמש בשיטות דיקור הנבחרות בהתאם לחומרת התסמינים והימשכותם, בשילוב עם צמחי מרפא טבעיים שהוכחו ביעילותם לשחרור נוירוטרנסמיטורים מסוג דופמין וסרוטונין, המשפיעים ישירות על תחושות דיכאון ותנודות במצבי הרוח.


איך מאבחנים דיכאון?


דיכאון מאובחן ככזה כאשר מופיעים בין 4 ל-5 סימפטומים מתוך הרשימה הבאה. כמו כן, כדי לאבחנו, על הדיכאון להמשך לפחות שבועיים והוא אינו תלוי בשימוש בסמים, אלכוהול או תרופות.

  • הרגשה של עצב, חוסר אונים, חוסר הערכה עצמית.

  • שינוי קיצוני במשקל בגלל חוסר תיאבון או אכילת יתר.

  • אובדן עניין בתחביבים, עיסוקים מהנים או חוסר עניין והנאה ממין.

  • עייפות.

  • רצון לישון כל הזמן.

  • הפרעות בשינה – קושי בהירדמות, התעוררויות מרבות.

  • עצבנות – שינויים קיצוניים במצב הרוח, כעס פתאומי, תוקפנות בלתי נשלטת.

  • תחושת אשמה.

  • חוסר ריכוז או קושי בקבלת החלטות.

  • מחשבות אובדניות.


מה גורם לדיכאון?


למרות המחקר העצום שנעשה סביב דיכאון, אין, נכון להיום, תשובה חד משמעית המסבירה מהן הסיבות להופעת דיכאון. ישנן טענות הגורסות כי מרכיב גנטי אחראי על הופעת דיכאון, אך מידת השפעת מרכיב זה אינה חד משמעית וברורה דיה. כמובן שנסיבות סביבתיות משפיעות על הופעת דיכאון, כמו אובדן של אדם קרוב, גירושין, פיטורים מעבודה או קשיים כלכליים. גם אנשים עם נטייה להערכה עצמית נמוכה או אנשים שנמצאים במתח ולחץ לאורך זמן, סיכוייהם לסבול מדיכאון גדולים.


מחקרים על דיקור ודיכאון


מחקרים רבים שבוצעו ברחבי העולם הראו כי הטיפול בדיקור יכול להקל על מצבי דיכאון ולהשפיע באופן חיובי על המטופלים, במיוחד כשמשתמשים בו בשילוב עם טיפול פסיכולוגי וטיפול בצמחי מרפא.


מחקר שנערך באוניברסיטת אריזונה בטוסון, ערך את מחקר הפיילוט הראשון לחקר טיפול בדיקור לתסמיני דיכאון. המחקר עקב אחר 34 נשים שעמדו בקריטריונים לאבחון עם דיכאון, שחולקו לשלוש קבוצות טיפול במשך חודשיים.


הקבוצה הראשונה קיבלה טיפול בדיקור מותאם במיוחד לתסמיני הדיכאון האישיים. הקבוצה השנייה קיבלה טיפול בדיקור כללי, ללא התייחסות פרטנית לדיכאון, והקבוצה השלישית הוצבה ברשימת המתנה לטיפול בדיקור, אך לא קיבלה כל טיפול.

המחקר מצא כי הנשים בקבוצה שקיבלה טיפול בדיקור מותאם אישית לתסמיניהן, חוו הפחתה משמעותית בתסמינים, בהשוואה לנשים שקיבלו טיפול בדיקור שאינו פרטני לתסמיניהן. בנוסף, למעלה מחמישים אחוזים מהמשתתפות כבר לא עמדו בקריטריונים הדרושים לאבחון בדיכאון, עם סיום המחקר.


ממצאי המחקר מצביעים על כך שטיפול בדיקור סיני לבדו, נחשב כיעיל להקלת דיכאון בדומה לסוגי טיפולים אחרים המבוצעים ברפואה המערבית, כגון פסיכותרפיה וטיפולים תרופתיים. תוצאות אלו נחשבות למבטיחות, וארגון הבריאות העולמי של האו"ם אישר את הטיפול בדיקור לטיפול רשמי בדיכאון.


איך בוחרים מטפל מתאים עבורכם/ן?


הטיפול בבעיות נפשיות כמו דיכאון מצריך מטפל/ת עם נסיון בתחום ויכולת רגישות והכלה.

כמו כן חשוב למצוא מטפל/ת איתם אתם/ן מרגישים בנוח כדי ליצור קשר פתוח ומכיל.

לשיחת ייעוץ בחינם למציאת המטפל/ת המתאים לך:bottom of page